پنج شنبه ٢٣ آذر ١٣٩٦
به سایت علیرضا زارعی خوش آمدید
منو اصلی
پیوندها
اخبار > حقوق 40 تا 60 میلیونی 50 مدیر در یک وزارتخانه/ وام های 300 میلیونی با بهره 4 درصد برای مدیران


  معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه خبر داد
 
  حقوق 40 تا 60 میلیونی 50 مدیر در یک وزارتخانه/ وام های 300 میلیونی با بهره 4 درصد برای مدیران
 
  

 حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای آخرین وضعیت گزارش فیش‌های حقوقی غیرمتعارف را تشریح کرد و گفت: سازمان بازرسی به هر مقدار که می‌رسد به مسئولان گزارش می‌دهد.
 
به گزارش خبرگزاری ها، حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در دومین روز از هفته قوه قضائیه در گفت‌وگوی ویژه خبری ضمن گرامیداشت لیالی قدر و تبریک به مناسبت هفته قوه قضائیه در رابطه با آخرین وضعیت گزارش فیش‌های غیرمتعارف گفت: از چند منظر باید به این موضوع نگاه کرد، یک بحث این است که ارائه خدمت‌ها ارزشش متفاوت است از این بابت اگر چنانچه خدمت یا کاری دارای ارزشی بالاتر باشد و حقوق بیشتری برای او پرداخت شود در حدی که حق و انصاف اقتضا می‌کند اشکالی ندارد؛ اما چنانچه خدای نکرده بیش از آنچه که متناسب با یک کار مابه ازایی برای او پرداخت شود این خلاف انصاف است.
 
وی ادامه داد: ما در نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدا تا به امروز یک سلسه ارزش‌هایی داشته و داریم که باید آن ارزش‌ها را که جز مقدمات دین ما است پاس بداریم و نگذاریم کمرنگ شود.
 
حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای تاکید کرد: مدیران حکومتی یک وظیفه اسلامی و اداری دارند و هر مدیر حکومتی حق ندارد مثل بخش خصوصی به قضایا نگاه کند و احیانا هر درامدی که پیش آمد بگوید که سهم من است. نه سهم او نیست چراکه او یک کارگزار حکومت است و باید اتفاقا از کمترین مسائلی که شائبه خلاف قانون دارد اجتناب کند. 
 
حقوق‌های نجومی به هیچ وجه قابل قبول نیست

 
سخنگوی قوه قضائیه گفت: مسئله حقوق‌های نجومی و بسیار بالا به هیچ وجه قابل قبول نیست، خلاف انصاف و خلاف حق و خلاف قانون است که یک مدیر جمهوری اسلامی ایران ماهی 50 میلیون و 60 میلیون حقوق بگیرد آن هم در حالی که بسیاری از مردم در رنج و زحمت هستند.
 
وی با بیان اینکه نباید با این موضوع سیاسی برخورد شود، اظهار کرد: با اینکه همه مسئولان از دولت قوه قضائیه و مجلس این مسئله را تقبیح کردند؛ اما برخی می‌خواهند سیاسی با آن برخورد کنند که اصلا نباید هیچکدام به این نگاه به قضیه نگاه کنیم و باید آنچه را که حق است صورت گیرد. اگر برخلاف قانون حقوق اضافی گرفتند در هر مقامی هستند فرقی نمی‌کند و باید با آن‌ها برخورد شود.
 
سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: اگر قانون نیاز به اصلاح دارد باید در اولین فرصت اصلاح آن از سوی دولت و مجلس صورت گیرد، کسانی که به ناحق این کار را کردند حتما باید این پول را برگردانند و اگر کار خلاف قانون کردند باید با آن برخورد شود و اصلا این موضوع نباید ادامه پیدا کند و مردم نیز باید شفاف همه چیز را بدانند و البته در مرحله اول خود دولت باید اقدام کند. 
 
گزارش سازمان بازرسی در مورد حقوق‌های غیرمتعارف
 
معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه سازمان بازرسی به هر مقدار که می‌رسد به مسئولان گزارش می‌دهد، گفت: سازمان بازرسی در همین هفته از یک وزارتخانه یک لیست  50 نفره را آورده بود که در این لیست حقوق‌های بالای 40 میلیون وجود داشت و این‌ها به دولت اعلام می‌شود.
 
معاون اول قوه قضاییه افزود: وقتی کسی در یک ماه فقط 57 میلیون حقوق می‌گیرد یا ۳۰۰ میلیون وام با بهره 4 درصد می‌گیرد شک نکنید فساد آور است. حتی اگر فساد مستقیم هم نباشد که هست دارای فساد مختلف است.
 
سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه نباید این کار را جناحی و سیاسی بدانیم، گفت: در مورد یکی از این صندوق ها که مطرح شد که رئیس صندوق در طول یک سال 680 میلیون حقوق گرفته و 300 میلیون وام با بهره 4 درصد، از مسئول قبلی پرسیدم گفت 12 میلیون کمتر می‌گرفتم وقتی این دریافت‌ها برخورد نشده سیر صعودی پیدا کرده است. البته امروز مقام معظم رهبری نیز وارد شدند گفته‌اند که مسئولین باید زودتر وارد شوند تا مردم به همه بدبین نشوند. 
 
با بالاترین مفسده‌ها برخورد می‌شود

 
معاون اول دستگاه قضا در خصوص اینکه چرا رسیدگی به پرونده‌های فساد اقتصادی کند است، بیان کرد: قوه قضائیه در سال‌های اخیر برخلاف آنچه قبلا گفته می‌شد که با آفتابه دزدها برخورد می‌شود نه با صاحبان زور، با بالاترین مفسده‌ها برخورد می‌کند و برخورد با آن در راس دستور کار قوه قضائیه قرار دارد. پرونده‌هایی همچون بانک صادرات، ملی و بعضی از بانک‌های دیگر، پرونده نفتی، پرونده سه هزار میلیاردی و پرونده بیمه و پرونده بعضی از آقایان که کم و بیش اسامی آن‌ها برده شده است که چند هزار میلیارد تومان بدهی اصل و فرع به بانک‌ها بوده است و همچنین کسانی دیگر که ممکن است از لحاظ میزان فساد مالی مبلغ آن‌ها در این رده خیلی بالا نباشد؛ اما جایگاه اجتماعی و حضورشان در قدرت و ثروت در جایگاه بالایی بوده است که قوه قضائیه با همه آن‌ها برخورد کرد.
 
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه بیان کرد: باید قبول کنیم برخورد با کسانی که ثروت و قدرت دارند برخورد آسانی نیست، این‌ها راه‌های مختلف را در زمانی که فساد می‌خواهد شکل بگیرد طی می‌کنند و به صورت پیچیده کار می‌کنند و وقتی می‌خواهیم این فساد را کشف کنیم کار آسانی نیست و مسئله ساده‌ای نیست. کسی که پولشویی می‌کند و فساد مرکب انجام می‌دهد و یا کسی که فسادی را در زمانی که دارای قدرت و ثروت است انجام می‌دهد، می‌تواند افراد مختلفی را پیدا کند و به پرونده‌های آن‌ها دسترسی پیدا کند و کاری می‌کند که اگر روزی گیر افتاد، خیلی ساده نتوان آن را کشف کرد. کشف پرونده‌های سنگین اولا سخت است و ثانیا این‌ها متاسفانه به جاهای مختلف دسترسی دارند و این دسترسی‌ها کار را سخت می‌کند و همچنین حجم کار زیاد است.
 
وی افزود: پرونده‌ای که کیفر خواست آن بیش از هزار صفحه است چند ده هزار صفحه تحقیق، بازجویی و جمع آوری سند لازم است که منجر به هزار صفحه کیفر خواست می‌شود، بعضی از افراد که مدعی هستند بدانند که چند هزار ساعت روی این پرونده کار و تحقیق شده است.
 
معاون اول قوه قضائیه در ادامه بیان کرد: کار قوه قضائیه در این جهت واقعا شاق و در عین حال غرور آفرین است که در رابطه با نوع کار و زحمت و ساعتی کار و دقتی که انجام می‌شود در بسیاری از دنیا پرونده‌های مهم بیشتر از ما طول می‌کشد. در پرونده سه هزار میلیاردی اولا مبلغ بالا بود و بیش از 250 کیفر خواست در این پرونده صادر شد و برای متهمین اصلی (سه چهار نفر) حکم اعدام صادر شد و همچنین چند نفر محکوم به حبس‌های طویل المدت شدند و فقط از یک مورد 700 میلیارد تومان جزای نقدی گرفته شد. کل این سه هزار میلیارد تومانی که باید بابت بانک‌ها پرداخت می‌شد قسمت عمده آن پرداخت شده است. قوه قضائیه برای حفظ این اموال از سالی که پرونده شروع و تا زمانی که به دادگاه می‌رود، تلاش کرده است.
 
وی اضافه کرد: در این زمینه قبول داریم که باید تلاش کنیم و فاصله و فرآیند رسیدگی را کوتاه کنیم؛ اما این بدان  معنا نیست که در قوه قضاییه کوتاهی می‌شود.
 

 
  

خروج
 

 

 

صفحه اصلی |درباره من |تماس با من
هرگونه استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ممنوع است.