پنج شنبه ٢٣ آذر ١٣٩٦
به سایت علیرضا زارعی خوش آمدید
منو اصلی
پیوندها
اخبار > برای درگذشتِ نادر گچینِ خوش صدا و خوش لحن


 
 
  برای درگذشتِ نادر گچینِ خوش صدا و خوش لحن
 
  

نادر گلچین خوانندۀ محبوب نسل پیش از ما و تا حدودی نسلِ ما دارفانی را وداع گفت. این خوانندۀ خوش صدا و خوش لحن برخی تصانیف و آهنگ های زیبا خوانده است که برای نسل جوانان پیش از انقلاب، از جمله برادرم احمد، خاطراتی به همراه داشت. بارها شنیدم که ترانۀ «بوی بهار» گلچین را زمزمه می کرد. نسل ما هم که شنیدیم انصافاً خوشمان آمد. البته با احترام به نظر روانشاد استاد کسایی، من «مرغ سحر» که ایشان اجرا کرده را نمی پسندم. چون شجریان عالی اجرا کرده است.

آنزمان که هنوز خراسان توسط مخالفانِ موسیقی فتح نشده بود و امثالِ مرحوم آیت الله عبادی امام جمعه شهر بودند و من یکبار او را در نگارخانۀ میرک مشهد دیدم که برای تماشای آثار هنری به آنجا آمده بود، من در روزنامه سراسری قدس متعلق به آستان قدس با مطلبی به عنوان «شکوفه زار روی تو بوی بهارمی دهد» برگرفته از همین تصنیف آن مرحوم، مراسم گرامیداشت گلچین در فرهنگسرای ارسباران را انعکاس دادم.

گلچین از آن جمله خوانندگانی بود که به دلایلِ نه چندان مقبول و می شود گفت واهی از خواندن بعد از انقلاب منع شد. ولی این اواخر ترانه هایش یکسره از رادیو پیام پخش شد و نسل نو تا حدودی او را شناخت. روحش شاد.

همین تصمیمات نه چندان بخردانه که متاسفانه هنوز هم ادامه و بقایایی در وضعیت کنونی هنر دارد، یعنی منع کردن خوانندگان سنتی و اصیل از خواندن، باعث شده است این روزها شاهد اظهارنظرهای عجیب از سوی برخی بزرگان نسبت به برخی بزرگان دیگر باشیم. طوری که نسلِ امروز بی خبر از همه جا وقتی مصاحبه استاد گلپایگانی را درباره استادانی چون شجریان، ابتهاج، لطفی، علیزاده و ... دیگران می خواند گمان کند اینها مانعِ فعالیت ایشان بعد از انقلاب شده اند! 
  

خروج
 

 

 

صفحه اصلی |درباره من |تماس با من
هرگونه استفاده از مطالب بدون ذکر منبع ممنوع است.